Sjaji se Plenkovićeve vjerodostojnost : Divjak se sprema vratiti i Jokića

 

 

HDZ se odrekao i hrvatskoga školstva

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak gostovala je na regionalnoj televiziji N1 i odgovarala na pitanja novinara Elvira Mešanovića. U nastavku donosimo sažetak razgovora sa internetskih stranica televizije N1.

Komentirajući odlazak Dijane Vican iz Posebnog stručnog povjerenstva, ministrica je rekla da nije imala nikakvih osobnih kontakata s njom. “Naši pogledi jesu različtit, Vjerodostojnoa ja bih to probala depersonalizirati i okrenuti se budućnosti”, kazala je Divjak, dodavši da Vicanino otvoreno pismo predsjednici nije pročitala te da ga ne želi komentirati, jer nije važno.

Upitana smatra li svojevrsnom “malom pobjedom” činjenicu da u Povjerenstvu osim Vican neće biti niti Jasminke Buljan Culej, ministrica obrazovanja kazala je da to ne gleda na takav način. “Važno je da procesi budu takvi da omogućavaju da ljudi koji jesu sposobni doprinijeti reformi i razvoju budu u akciji i da budemo u tome na način da radimo školu za život, a ne za ocjenu. Ono što je nama u interesu je da reformski procesi budu takvi da svi budu uključeni i da maksimalno iskoristimo stručnjake u Hrvatskoj”, kazala je Divjak.

Kad je u pitanju potpora, istaknula je da je javnu potporu dobila i od premijera Andreja Plenkovića, kao i od predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. “Obradovalo me što je predsjednica imala konkretnu podršku u smislu što bi trebalo u našim školama i kako ona može pomoći. Razgovarale smo na prvi dan škole u Gospiću i to je doprinijelo razumijevanju i našoj suradnji i tome da se ovaj proces ubrza”, rekla je Divjak.

Što se tiče odnosa s premijerom, Divjak je istaknula da misli da profesionalno dobro surađuju. “On je premijer i ima odgovornost za razvoj Hrvatske u cjelini. Ja sam zadužena za ministarstvo koje ima široki opseg posla i konkretne ideje koje jesu vezane uz ono što se zove reformski paket Vlade”, kazala je Divjak, istaknvuši da je objava javnoga natječaja za Ekspertnu radnu skupinu pitanje za premijera, ali da je važno da se nastavlja s procesima i da se ta situacija riješila.

Ministrica znanosti i obrazovanja zahvalila je i HNS-u što joj je otvorio mogućnost da ministarstvo i reforme idu na način na koji idu. “U koalicijskim dogovorima i pregovorima riješene su stvari koje su se imale za riješiti. Naravno da ja sudjelujem u onim pregovorima koji su važni za obrazovanje”, kazala je.

Komentirala je i odluku premijera Plenkovića da vodi Posebno stručno povjerenstvo. “Oni koji su odgovorni za reformu moraju sudjelovati u donošenju odluka. Činjenica da je ministrica suvodi i članica je povjerenstva je dobra. U strategiji je postavljeno tako da je premijer taj koji imenuje vodstvo i njegovo vođenje daje posebnu težinu i stavlja reformu u prvi plan i očekujem angažman i potporu premijera na način kako smo imali da se planiraju akcije. Važno je zbog osiguravanja ne samo podrške, nego i osiguravanja financijskih uvjeta, da je premijer uključen”, istaknula je Divjak.

Govoreći o interesnim skupinama koje pokušavaju zaustaviti provedbu reforme obrazovanja, Divjak je istaknula da u Hrvatskoj postoje takve skupine, kojima je važno da zaustave bilo kakve reforme. “Ona mora biti u žiži interesa”, rekla je. Upitana tko čini te skupine, ministrica je istaknula da ima različitih interesa. “Spomenut ću priču oko nakladnika, koji nije samo naša priča i naš problem. Digitalna transformacija koja se događa u školama mora se odraziti i na promjenu poslovnog modela nakladnika. To nije jednostavno, ali nije bilo jednostavno ni u drugim zemljama. Ako se nešto financira iz javnih sredstava, mora biti javno dostupno. To je princip kojega se moramo držati u Hrvatskoj”, rekla je Divjak.

Kad su u pitanju različite političke struje, Divjak je istaknula da se oni u oko 90 posto pristupa i sadržaja mogu složiti. “Tamo gdje se ne slažemo, možemo razgovarati, a ne staviti u prvi plan prijepore. Važno je da naša djeca dobiju vještine i kompetencije za 21. stoljeće”, rekla je Divjak.

Na pitanje je li istina da je dvaput bila spremna na ostavku, ministrica je niječno odgovorila. “Ja kad sam ulazila u ovaj posao, bila sam spremna provesti reformske procese. Složila sam tim koji je u stanju provesti to. Ja nisam osoba koja brzo odustaje i nisam spremna na kompromise koji ugrožavaju naš sustav”, kazala je Divjak. “Ovo je koalicijska Vlada i, bez obzira što ja nemam ranijih političkih iskustava, jasno je da treba razgovorom tražiti rješenje. Mediji dobro prate ovu reformu, ali nekad se u fokus stave druge stvari”, dodala je. “Treba se znati tko što radi. Oni se bave time kako našim učenicima učiniti obrazovanje boljim, a to tako treba. I treba maknuti fokus s osoba, političara, ministara i fokusirati se na ishod učenja. Te poruke bi doprinijele da reforme idu brže i bolje”, objasnila je Divjak.

Kad je u pitanju najava premijera o osvježenju Posebnog stručnog povjerenstva, Divjak je kazala da će se radni natječaj za Ekspertnu radnu skupinu otvoriti nakon Plenkovićeva povratka sa službenog puta. “Ja mislim da će biti značajnih promjena u skupini”, rekla je.

Zamolili smo je za komentar činjenice da se na čelu Povjerenstva nalazi troje političara ,a najavljena je depolitizacija. “Depolitizacija ne znači da u Posebnom stručnom povjerenstvu, koje je zaduženo za koordinaciju i pripremu ne sjede osobe koje su zadužene za funkcioniranje sustava. Ja ću inzistirati da budu uključeni i čelni ljudi institucija koje se spominju u strategiji. Ministarstvo je, kad pobrojite koliko se puta spominje institucija, to koje sigurno vodi”, rekla je Divjak.

“Ključno je da je, kad se restrukturira Posebno stručno povjerenstvo, potrebno imenovati i novu radnu skupinu. Postojeći sustav bio je krnji i nefunkcionalan. Realno je očekivati da natječaj bude u listopadu. Treba obraditi sve pristigle prijave, a očekujemo da u studenom imamo novu Ekspertnu radnu skupinu, kako je i predviđeno”, kazala je Divjak.

“Mislim da se neće usporiti. Ministarstvo i ja ne stojimo, pokrenuli smo sve da bude spremno za sljedeću školsku godinu. Nama je drago da su se članovi stručnih radnih skupina javili da žele raditi. Oni su se javili zato što imaju što u stručnom pogledu dati reformi”, rekla je Divjak. Istaknula je da će u prvoj fazi, na primjedbama, raditi postojeća skupina. “Kad dođu recenzije, vidjet će se treba li ili ne treba nova”, kazala je.

Upitana hoće li se vratiti Boris Jokić i smeta li on HDZ-u, ministrica je rekla da to treba pitati HDZ. “Ono što je važno i što premijer ističe jest da se reforma pokrene. Svi koji mogu biti konstruktivni u tom procesu, nemamo luksuz da se odričemo sposobnih ljudi. Od svih se traži da budu uključivi. Što se Jokića tiče, on je dobio svojevremeno i podršku predsjednice, pa se sigurno može kazati da je ta podrška šira od neke možda lijeve opcije. Ne možemo vezati ni reformu ni procese za jednu osobu. Za Borisa Jokića i sve koji žele raditi ima mjesta u reformi. Moramo respektirati kakvo je naše društvo i što želi”, rekla je Divjak.

Ministrica je i razgovarala s Jokićem. “Nismo razgovarali o njegovu angažmanu kao voditelja radne skupine, ali kad se natječaj otvori, može se javiti”, kazala je Divjak.

 

Video gostovanja  Blaženke Divjak na N1  možete pogledati ovdje 

                 http://hr.n1info.com/a249605/Vijesti/Blazenka-Divjak-za-N1-Osigurali-smo-400-milijuna-kuna-vise-za-ucitelje-ali-nisu-vazne-samo-place.html

 

 

 

 

HKV /http://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo

Comments

comments